Narzędzia
Menu lewe
- Jesteś tutaj:
- Strona główna
- Informacje dla mieszkańców
- Aktualności
Jak oszczędzać energię
OSZCZĘDZAJ ENERGIĘ CIEPLNĄ I ELEKTRYCZNĄ
JAK OSZCZĘDZAĆ ENERGIĘ CIEPLNĄ?
Najbardziej efektywnym sposobem oszczędzania ciepła jest termomodernizacja czyli:
- docieplenie budynku tak, aby spełniał normy dotyczące strat ciepła (obejmuje to docieplenie ścian i dachu, wymianę drzwi i okien lub ich uszczelnienie, montaż zagrzejnikowych ekranów),
- modernizacja instalacji wewnętrznej centralnego ogrzewania (obejmuje to wymianę grzejników, wymianę lub izolację przewodów, montaż zaworów termostatycznych), modernizację węzła cieplnego.
Oszczędność ciepła może sięgnąć 25-30 %, wymaga to jednak mniejszych lub większych nakładów finansowych. Zmieniając nawyki możemy zaoszczędzić nawet 15 % energii cieplnej niemal za darmo.
OSZCZĘDZANIE ENERGII ELEKTRYCZNEJ
Oszczędzanie energii elektrycznej jest bardzo ważne przede wszystkim z punktu widzenia ochrony środowiska. Gdy oszczędzamy prąd, nie trzeba go produkować w coraz większych ilościach, dzięki czemu mniej zanieczyszczamy nasze środowisko. Za mniejsze zużycie prądu płacimy mniejsze rachunki, czyli oszczędzamy i nasze pieniądze, i energię elektryczną. Sposobów na oszczędzanie jest wiele. Można na przykład używać energooszczędnych żarówek. Należy też wyłączać urządzenia z sieci, aby nie pozostawały w trybie czuwania oraz odpowiednio dbać o sprzęt AGD.
Pamiętaj:
- Umiejętne stosowanie urządzeń elektrycznych pozwala zaoszczędzić prąd.
- Oszczędzanie prądu wymaga zmiany codziennych nawyków.
- Oszczędzanie prądu elektrycznego przynosi korzyści w postaci zmniejszenia zanieczyszczenia, ograniczenia wpływu człowieka na środowisko, a dla pojedynczej rodziny – obniżenia rachunków za prąd.
GMINA ŻUKOWO BIERZE UDZIAŁ W PROGRAMIE CZYSTE POWIETRZE
Gmina Żukowo podpisała porozumienie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w zakresie wspólnej realizacji programu „Czyste Powietrze”. Gmina została włączona w proces przyjmowania wniosków o dofinansowanie. Urzędnicy pomagają wnioskodawcom poprawnie złożyć wnioski oraz skompletować wymagane załączniki. Doradzają i udzielają niezbędnych informacji na temat programu "Czyste Powietrze". Telefon do kontaktu: 58 355 08 25 od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 12.00.
Czyste Powietrze to rządowy program priorytetowy, którego celem jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych kotłach.
Adresatami programu są właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Program oferuje dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy tj.:
- węzeł cieplny,
- pompa ciepła,
- kocioł gazowy kondensacyjny,
- kocioł olejowy,
- ogrzewanie elektryczne,
- kocioł na paliwo stałe spełniający określone wymagania.
Dofinansowanie można pozyskać również na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku oraz montaż odnawialnych źródeł energii OZE.
Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą starać się o dofinansowanie w formie dotacji.
Wysokość dofinansowania zależy od wysokości dochodu wnioskodawcy.