Narzędzia
Menu lewe
AZBEST to minerał odporny na działanie mrozu, wysokich temperatur, substancji żrących, wytrzymały na rozciąganie i zgniatanie. Przez ponad 100 lat był wykorzystywany do produkcji materiałów przemysłowych i budowlanych.
W Polsce jest około 14,5 mln ton wyrobów zawierających azbest, głównie w budownictwie.
Przyjęty przez Radę Ministrów „Program Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” zakłada następujące cele:
- usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest;
- minimalizacja negatywnych skutków zdrowotnych spowodowanych obecnością azbestu na terytorium kraju;
- likwidacja szkodliwego oddziaływania azbestu na środowisko.
Azbest może być szkodliwy dla zdrowia i środowiska, dlatego przy pracach związanych z wyrobami azbestowymi przestrzegaj odpowiednich przepisów prawnych.
- Chorobotwórcze działanie azbestu jest wynikiem wdychania włókien zawieszonych w powietrzu. Szczególną cechą azbestu jest to, że włókna gromadzą się i pozostają w tkance płucnej w ciągu całego życia. Zmiany chorobowe mogą pojawić się po kilku lub nawet kilkudziesięciu latach. Rak płuca jest najbardziej powszechnym nowotworem złośliwym powodowanym przez azbest.
UWAGA !!!!
- Wyroby zawierające azbest mogą być wykorzystywane w sposób niestwarzający zagrożenia dla zdrowia ludzi i środowiska do dnia 31 grudnia 2032 r. jeżeli są w dobrym stanie technicznym, nie mają uszkodzeń, nie są popękane, połamane oraz ich powierzchnia nie uległa erozji.
- Wykorzystujący wyroby azbestowe powinien wykazać stan wyrobów i jego ilość w „Informacji o wyrobach zawierających azbest”. Powyższą informację osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej są zobowiązane przekazać corocznie do dnia 31 stycznia burmistrzowi, a przedsiębiorcy i osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą do właściwego marszałka województwa.
- Składając do Urzędu Gminy w Żukowie formularz informacyjny o wyrobach zawierających azbest, dostępny w budynku Urzędu Gminy w Żukowie i na stronie internetowej www.bip.zukowo.pl, będzie można skorygować ilości azbestu ujętego w inwentaryzacji azbestowej.
- Obowiązek usunięcia azbestu z obiektów, nieruchomości spoczywa na ich właścicielach.
- Prace związane z demontażem wyrobów zawierających azbest są pracami niebezpiecznymi i wymagają spełnienia odpowiednich wymogów w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dlatego konieczne jest wynajęcie firmy, która posiada odpowiednie kwalifikacje i sprzęt do wykonania tego typu prac.
- Wykonawca opracowuje szczegółowy plan usuwania wyrobów zawierających azbest, plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia i zgłasza ten fakt do Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i Okręgowego Inspektora Pracy. Transport materiałów niebezpiecznych powinien być prowadzony przy użyciu specjalnych oznakowań. Wyroby te mogą być składowane tylko na składowisku odpadów niebezpiecznych.
- Wykonawca po zakończeniu prac składa właścicielowi pisemne oświadczenie o prawidłowości wykonania prac oraz o oczyszczeniu terenu z pyłu azbestowego, z zachowaniem właściwych przepisów technicznych i sanitarnych oraz kartę przekazania odpadu. Takie dokumenty, przechowuje się przez okres co najmniej 5 lat.
Gdzie możesz uzyskać więcej informacji?
- Wszelkie informacje na temat usuwania azbestu, w tym informacje o profesjonalnych firmach oraz składowiskach odpadów można uzyskać w Urzędzie Gminy w Żukowie oraz na stronach internetowych:
- Treść Programu Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032 – dostępna pod adresem http://www.mr.gov.pl/media/15224/Program_2009_2032.pdf
- źródła finansowania projektów związanych z azbestem – dostępne pod adresem http://www.mr.gov.pl/strony/zadania/bezpieczenstwo-gospodarcze/usuwanie-azbestu/finansowanie-usuwania-azbestu
Stopka
design by fast4net