Budżet Obywatelski na 2025 - Gmina Żukowo

Menu główne

Narzędzia

Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
‹‹ powrót
Drukuj

Budżet Obywatelski na 2025


Zmniejsz tekst ‹‹ powrót Drukuj

 

Czym jest budżet obywatelski?

Budżet Obywatelski jest to forma konsultacji społecznych mająca na celu poznanie potrzeb mieszkańców Gminy Żukowo w kwestii inwestycji lub innych działań wchodzących w kompetencje samorządu gminnego. Burmistrz poprzez przyjmowanie zgłoszeń projektów i poddanie ich do głosowania zachęcają mieszkańców do współdecydowania o budżecie miejskim.

 

Dlaczego warto uczestniczyć w jego tworzeniu?

Budżet obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu gminy. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawienia funkcjonowania nie tylko własnego sołectwa, ale i całej gminy.

 

Co może być zadaniem w Budżecie Obywatelskim?

Katalog zadań jest bardzo szeroki, obejmuje wszystko, co może być finansowane przez gminę.

Mogą być to inwestycje lub działania, takie jak:

  • budowa elementów sportowych i rekreacyjnych, modernizacja boisk, wyznaczenie tras sportowych lub spacerowych np. tras do Nordic Walking,
  • ustawienie urządzeń zabawowych dla dzieci i młodzieży, rozbudowa istniejących placów zabaw,
  • modernizacja terenów zielonych, nasadzenie zieleni, tworzenie ogrodów wertykalnych, czy lasów kieszonkowych, zagospodarowanie terenu na cele rekreacyjne,
  • budowa wybiegów dla psów,
  • remonty chodników, doświetlanie terenów gminnych,
  • działania na rzecz zdrowego stylu życia (odżywiania, aktywności fizycznej, radzenia sobie ze stresem),
  • programy aktywizujące społeczności lokalne (festyny, kluby seniora, domy sąsiedzkie, itp.),
  • szkolenia i warsztaty dla mieszkańców (np. z zakresu ratownictwa, spraw obywatelskich, warsztaty dla dzieci, itd.).

 

Jakie warunki musi spełnić projekt?

  • Proponowana inwestycja musi być zlokalizowana na terenie należącym do gminy bądź na nieruchomości, co do której jej właściciel złożył oświadczenie o woli użyczenia danego terenu pod inwestycję wskazaną w projekcie na okres minimum 5 lat i nie krótszy niż okres amortyzacji planowanych nakładów na danym terenie.
  • Teren, na którym będzie realizowany projekt, powinien być ogólnodostępny.
  • Inwestycja / projekt muszą być możliwe do sfinansowania w ramach jednej edycji BO.
  • Projekt ogólnogminny musi być realizowany na terenie więcej niż 1 jednostki pomocniczej Gminy lub kierowany do ogółu mieszkańców Gminy.
  • Projekt ogólnomiejski musi być realizowany na terenie miasta Żukowo lub sołectwa Żukowo.
  • Projekt sołecki musi być realizowany na terenie jednego sołectwa lub być skierowany do mieszkańców danego sołectwa.

 

Kto może zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego?

Propozycję projektu (ogólnogminnego, ogólnomiejskiego i sołeckiego) może zgłosić każda mieszkanka i mieszkaniec Gminy Żukowo.

 

Gdzie będzie można pobrać i oddać po wypełnieniu formularz zgłoszeniowy projektu do budżetu obywatelskiego?

Formularz zgłoszeniowy projektu można pobrać w dowolnym punkcie konsultacyjnym wskazanym przez Burmistrz Gminy Żukowo w zarządzeniu nr 245/2024 (https://bip.zukowo.pl/m,2459,2024-rok.html).

Czy w przypadku, gdy mój pomysł zostanie wybrany w głosowaniu, dostanę pieniądze na jego realizację?

Nie. Budżet obywatelski nie jest programem dotacji i realizacja przegłosowanych propozycji będzie zadaniem Gminy Żukowo na dany rok budżetowy.

 

Czy mogę wskazać realizatora projektu?

Nie można. Realizacja zadania musi być poprzedzona wyborem właściwego trybu przez realizatora czyli Gminę Żukowo, zgodnie z obowiązkami jakie spoczywają na dysponentach środków publicznych.

 

Na jakiej podstawie koszty szacunkowe są weryfikowane?

Koszty szacunkowe weryfikowane są na podstawie danych z lat ubiegłych, doświadczenia zawodowego i wiedzy osób z merytorycznych komórek organizacyjnych Urzędu Gminy.

 

Co się dzieje, gdy koszty szacunkowe są źle opracowane – zawyżone/zaniżone?

Komórka merytoryczna dokonująca analizy zadania zrobi korektę nieprawidłowo określonych kosztów szacunkowych na etapie weryfikacji projektu informując wnioskodawcę o zakresie dokonanych zmian. Ostateczna wersja projektu powstaje w pełnym uzgodnieniu z wnioskodawcą.

 

Co decyduje, że dany projekt wygra w głosowaniu?

Decyduje ilość ważnych głosów oddanych na poszczególne projekty. Do realizacji zostaną przeznaczone te projekty, które uzyskały najwyższą liczbę głosów, aż do wyczerpania puli środków finansowych przeznaczonych na realizację budżetu (ogólnogminnego, ogólnomiejskiego lub w danym sołectwie). W przypadku braku wystarczających środków na realizację wybranego projektu do realizacji przejdzie kolejny z wybranych projektów, o ile jego budżet będzie mieścił się w pozostałej do dyspozycji puli środków finansowych.

 

Czy ten sam projekt może być złożony przez kilku mieszkańców?

W sytuacji zgłoszenia dwóch lub więcej wniosków o podobnym przedmiocie lub lokalizacji, komórka organizacyjna Urzędu Gminy skontaktuje się z wnioskodawcami celem wypracowania jednego projektu wspólnego.

 

Czy można uzupełnić wniosek po jego odrzuceniu?

Nie. Po ogłoszeniu wyników weryfikacji projektów, a tym bardziej po głosowaniu nie ma możliwości ingerowania we wnioski. Uzupełnienie wniosku lub złożenie wyjaśnień jest możliwe na etapie weryfikacji projektów i dotyczy sytuacji, gdy zachodzą wątpliwości wynikające z zapisu projektu.

 

Informację wprowadził(a): Wojciech Kruk (2024-09-20)
Eksportuj do PDF
Eksportuj do XML
Do góry



Przekierowanie do informacji na temat informacja o stanach pogodowych
Dziennik Ustaw - przejście na stronę http://dziennikustaw.gov.pl/Monitor Polski - przejście na stronę http://www.monitorpolski.gov.pl/ePUAP - przejście na stronę https://epuap.gov.plPrzekierowanie do strony Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Przekierowuje do strony na temat jakości powietrza w ŻukowieMapa inwestycji w Gminie Żukowo

Stopka

design by fast4net

Przejdź do: Facebook
Przejdź do:  (w nowym oknie): FaceBookPrzejdź do:  (w nowym oknie): TwitterPrzejdź do:  (w nowym oknie): YouTubePrzejdź do:  (w nowym oknie): Instagram
Zamknij