Narzędzia
Menu lewe
- Jesteś tutaj:
- Strona główna
- Informacje dla mieszkańców
- Aktualności
Ważne decyzje podjęte na VII sesji Rady Miejskiej w Żukowie
VII sesja Rady Miejskiej w Żukowie przyniosła szereg istotnych decyzji, które wpłyną na rozwój gminy w najbliższych latach. Radni przyjęli 17 uchwał, koncentrując się na inwestycjach infrastrukturalnych, poprawie bezpieczeństwa mieszkańców oraz zrównoważonym rozwoju.
Jednym z kluczowych punktów obrad była modyfikacja wieloletniej prognozy finansowej gminy. W ramach tej uchwały zapytanie zgłosił Radny Wojciech Kankowski:
- (…) słucham i uszom nie wierzę, tym bardziej, że potwierdza się to, co przeczytałem tuż po wyborach, (…) mówiono że nie zostały pieniądze na to, nie zostały pieniądze na tamto, że szkoła w Baninie nie może być doposażona, bo brakuje pieniędzy, a więc zauważyliście Państwo i jakby Pani Skarbnik to potwierdziła, że wszystkie inwestycje, które były realizowane, były z należytym zabezpieczeniem finansowym. Co więcej, te środki, które nie zostały w pełni z danego tytułu wykorzystane można uwolnić (…) tych środków jest 29 milionów 280 tysięcy z małym groszem. Co prawda zwiększyło się zaangażowanie, czy też propozycja wydatków o nieco ponad 5 milionów 700 tysięcy (…) na ewentualne nabycie użytkowania wieczystego, a więc budzi się pewna wątpliwość co do sprawczości. Miało wszystko przebiegać sprawniej jak też wielu naszych mieszkańców liczyło, okazuje się, że te same instytucje (…) wymagają uzgodnień, czasami uzgodnień nie można uzyskać i teraz okazuje się, że to nad czym Pani Burmistrz jako ówczesna Radna często to kontestowała, że widocznie niesprawnie działamy, pokazuje się, że tutaj ten piasek jest z różnych stron wwiewany dalej w tryby urzędnicze i pewnie będzie dalej. Interesuje mnie jedna kwestia, która jest bardzo żywa w Żukowie, a mianowicie uzgodnienia z PKP, które już czyniliśmy w poprzedniej kadencji dotyczące tego dojazdu, właściwego docelowego, a mianowicie z ulicy Armii Krajowej. (…) Natomiast to jest przypominam ponad 28 milionów złotych, a więc to jest grubo ponad 1/4 tych planowanych wydatków budżetowych, a więc pytanie czy konkretnie jest jakiś marazm, brak sprawczości, czy to wszystko jak to prasa podaje jest wina poprzednika. Dziękuję.
Burmistrz Mariola Zmudzińska obszernie odniosła się do poruszonych przez Radnego kwestii:
- (…) Prawdę mówiąc, dziwię się, że porusza Pan takie kwestie, ponieważ większość rzeczy, o których dzisiaj mówimy, to są tematy, które są przenoszone, ponieważ zostały zaniedbane wcześniej. Ileż to promes otrzymaliście Państwo w ubiegłym roku, na przykład we wrześniu, gdzie nic nie zrobiono do momentu, kiedy ja tutaj się pojawiłam. My w tej chwili nadrabiamy to, czego nie zrobił poprzednik. (…) Wyposażenie szkoły w Baninie - no to źle troszeczkę Pan słuchał, ponieważ tam chodziło o to, że nie dopilnowano i nie przeprowadzono w odpowiednim terminie postępowania przetargowego na sprzęty właściwie wszystkie, potrzebne do tego, żeby szkoła została uruchomiona, ale nie zrobiliśmy tego, co pan zrobił w lutym 2024 roku. Wcześniej obiecaliście Państwo, że będzie otwarta ta szkoła. Stanęliśmy na rzęsach, żeby uzupełnić stan szkoły, żeby ona mogła we wrześniu 2024 ruszyć, bo zostawiliście państwo taki stan, że ta szkoła mogła we wrześniu nawet nie ruszyć, gdybyśmy tu nie ruszyli wspólnymi siłami. Przy tej okazji dziękuję Pani Skarbnik. Dziękuję pracownikom z urzędu. Dziękuję zaangażowanym dyrektorkom, dyrektorom szkół, którzy wsparli nas w tych działaniach, aby szkoła w Baninie mogła być uruchomiona. No pomijam już kwestię zalewania szkoły, braku odprowadzenia odpowiednich wód i różnych innych problemów, które tam się pojawiły. Pomijam kwestie oświetlenia, o które również dopiero walczyliśmy i zabiegamy tutaj w powiecie – mówi Burmistrz Mariola Zmudzińska.
Jeżeli chodzi o możliwość uwolnienia środków z budżetu, o czym wspominał Radny Wojciech Kankowski, Burmistrz Zmudzińska odpowiedziała:
- (…)Także finanse, o których Pan mówi, to ponad 20 milionów - one są przesunięte, a nie zaoszczędzone. Kolejnym przykładem niech będzie ponad 1 600 000 zł, które nie były wydatkami kwalifikowanymi na przykład przy programie Słoneczna Gmina Żukowo. Tutaj instytucja zarządzająca zakwestionowała podstawę przedłużenia zawartego aneksu z wykonawcą (…) skorygowała o 5% wydatki bieżące wynikające z umowy o nadzór nad montażem instalacji z uwagi na błędy w postępowaniu ofertowym. Dodatkowo w międzyczasie pozyskaliśmy jeszcze finansowanie na budowę żłobków, z tych 8 milionów z haczykiem do ponad 14 milionów. Również wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców, jeżeli chodzi na przykład o szkołę w Leźnie, o której Pan były Burmistrz doskonale wie, że nie miał szansy zrealizować w tym roku. Była to chyba bardziej trochę obietnica przedwyborcza, bo po prostu nie było szansy na realizację (…) udało nam się utrzymać te 8 milionów dofinansowania (…). Projekt będzie bardziej odpowiadał mieszkańcom.
Wyjaśniając konieczność przesunięcia środków na realizację inwestycji na kolejny rok, Burmistrz podała następujące przykłady:
- (…) Co ciekawe na przykład kwestia zbudowania kolektorów deszczowych z przykanalikami na ul. Lipowej w Baninie plus dodatkowych ulic: Poziomkowej, Morelowej, Jagodowej, Wrzosowej, Kalinowej, Głogowej, Lodowej. Koniec pozwolenia na budowę wypada na marzec 2025 roku. Obok za chwileczkę ma być realizowana ulica Pszenna w Baninie. Za chwileczkę ruszy budowa linii kolejowej 201. Proszę sobie wyobrazić, że obok tej ulicy Pszennej rozpoczniemy prace na ulicy Lipowej, wyłączając ją czasowo z ruchu. Jest to niemożliwe. Ta praca powinna być dawno wykonana. W tej chwili musimy się zastanowić, co zrobić z tą dokumentacją, która za chwileczkę będzie się kończyła.
Odnosząc się do zabezpieczenia inwestycji poprzez zewnętrzne finasowanie Burmistrz Mariola Zmudzińska wskazała, że:
- (…) Te prace nie tylko powinny być dawno zrealizowane, ale również Pan Radny będąc burmistrzem wielokrotnie nam mówił, że będzie ubiegał się o dofinansowanie. Jak zweryfikowałam, ani razu taki wniosek o dofinansowanie tej budowy nie został złożony. Ciekawe też jest, że na ul. Sportową (również budowa kanalizacji deszczowej) pozwolenie skończyło się w 2023 roku. Natomiast cały czas ten projekt widniał w WPF i w budżecie (…) na 2024 rok skoro nie było już pozwolenia na budowę.
Nawiązując do kwestii braku uzyskania wymaganych pozwoleń, które poruszył Radny, Szefowa żukowskiego samorządu zaznaczyła, że problem tkwił przede wszystkim w niedopilnowaniu terminów realizacji inwestycji przez poprzednie władze oraz w jakości składanych wniosków. Dodała także, że zanim zacznie wprowadzać nowe zadania inwestycyjne, chce uporządkować obecną sytuację:
- (…) Ciekawe też jest przeniesienie planu wydatków na realizację zadania „Budowa chodnika wzdłuż ul. Książąt Pomorskich opracowanie dokumentacji projektowej”. Umowa skończyła się w 2023 roku. Też nikt tego nie zauważył. Także Szanowny Panie Radny to, co my w tej chwili robimy, to tak naprawdę naprawiamy Państwa błędy. To nie są jeszcze rzeczy, które wprowadzamy wspólnie jako nowe zadania, aczkolwiek muszę dodać, szanując mieszkańców, że to, co zostało obiecane czy też projekty, które były wprowadzane, one będą realizowane. (…) Sam Pan powinien to zauważyć (…) chodnik, który prowadzi między innymi do Skrzeszewa, również jest realizowany i powalczyliśmy o niego, musieliśmy wystąpić ze zmianą wniosku, ponieważ był niewłaściwie przygotowany. Takich tematów jest mnóstwo. Jeżeli Pan Radny chce, mogę po kolei przygotować, ale myślę, że już inne instytucje się tym zajmą.
Odnośnie tematu rozbudowy ul. Polnej i ul. 100-lecia Niepodległości, Burmistrz poinformowała:
- Wracając do tematu ulicy Polnej, rzeczywiście tak jak Państwa informowałam już w międzyczasie, rozmawiamy z PKP. To są bardzo ważne rozmowy, ponieważ obecnie wozy asenizacyjne przemieszczają się ulicą Polną i ulicą 100-lecia. Bez wątpienia drogi te nie zostały przystosowane do takiego transportu. Mamy bardzo dużo skarg od mieszkańców i z ulicy Polnej i z ulicy 100-lecia. Próbowaliśmy wesprzeć tam mieszkańców, wykonując takie wyniesione spowolnienie. Jest to rozwiązanie oczywiście tymczasowe, dlatego prowadzimy rozmowy z PKP i teraz gdy jest wyłoniony wykonawca prac, będziemy kontynuować z nimi rozmowę, aby te prace w pierwszej kolejności zostały wykonane, czyli zrealizowanie tej ulicy Polnej w nowym korycie wzdłuż torów. Natomiast my w tej chwili dopiero możemy to ustalać. Dopiero został wybrany wykonawca i z nim jesteśmy również w bezpośrednim kontakcie. Zresztą podobnie jak z PKP. Gdy będziemy wiedzieć już dokładnie, kiedy ta droga zostanie zbudowana (…) wtedy Państwa o tym poinformujemy. Dziękuję.
Zmiana uchwały dotyczącej WPF była konieczna, ponieważ zgodnie z treścią art. 226 ust 1 pkt 8 oraz ust 3 ustawy o finansach publicznych (Dz.U. 2024 poz.1530) Wieloletnia Prognoza Finansowa powinna być realistyczna w zakresie kwoty wydatków bieżących i majątkowych wynikających z limitów wydatków na planowane i realizowane przedsięwzięcia oraz okresu realizacji i łącznych nakładów finansowych.