Narzędzia
Menu lewe
Dowóz uczniów z niepełnosprawnością w roku szkolnym 2024/2025
Urząd Gminy Żukowo zgodnie z art. 32 ust. 6 oraz art. 39 ust. 4 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 roku Prawo Oświatowe organizuje dowóz uczniów z niepełnosprawnością.
Rodzice/Opiekunowie prawni mają do wyboru dwie formy dowozu: dowóz zbiorowy organizowany przez gminę lub dowóz indywidualny realizowany przez rodziców/prawnych opiekunów.
Dowóz zbiorowy
W związku z procedurą przetargową, wnioski o zapewnienie dowozu zorganizowanego w roku szkolnym 2024/2025 należy składać w terminie do 19 kwietnia 2024 r. w Urzędzie Gminy Żukowo, ul. Gdańska 52, 83-330 Żukowo lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej.
Złożenie ww. wniosku w późniejszym terminie nie gwarantuje organizacji dowozu od 1 września 2024 r.
Usługa dowozu dziecka do przedszkola/szkoły/ośrodka jest wykonywana przez przewoźnika, wybranego w drodze przetargu przeprowadzonego przez Burmistrza Gminy Żukowo.
Rodzice zainteresowani tą formą dowozu powinni złożyć następujące dokumenty:
- wniosek o zorganizowany dowóz dziecka niepełnosprawnego do placówki oświatowej
- kserokopię aktualnego orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dziecka,
- zaświadczenie z przedszkola/szkoły/ośrodka, w którym dziecko będzie realizowało w roku szkolnym 2024/2025 roczne przygotowanie przedszkolne lub obowiązek szkolny/nauki.
Dowóz indywidualny (zwrot kosztów dowozu)
Rodzice, którzy chcą indywidualnie dowozić swoje dziecko do placówki oświatowej otrzymują zwrot kosztów dowozu. Wnioski o zawarcie umowy z Burmistrzem Gminny Żukowo należy składać wraz z załącznikami w Urzędzie Gminy Żukowo, ul. Gdańska 52, 83-330 Żukowo lub za pośrednictwem poczty tradycyjnej w terminie do 30 sierpnia 2024 r.
Umowa zawierana jest na rok szkolny, a okres obowiązywania liczony jest od dnia podpisania umowy.
Rodzice zainteresowani tą formą dowozu powinni złożyć dokumenty:
- wniosek o dowóz dziecka (zwrot kosztów dowozu ucznia niepełnosprawnego do szkoły)
- kserokopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego
- zaświadczenie z przedszkola/szkoły/ośrodka, w którym dziecko będzie realizowało w roku szkolnym 2024/2025 roczne przygotowanie przedszkolne lub obowiązek szkolny/nauki.
Obowiązkiem gminy jest zapewnienie:
- niepełnosprawnym dzieciom pięcioletnim i sześcioletnim oraz dzieciom objętym wychowaniem przedszkolnym na podstawie art. 31 ust. 2 bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższego przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej, innej formy wychowania przedszkolnego lub ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego.
- uczniom niepełnosprawnym, których kształcenie i wychowanie odbywa się na podstawie art. 127, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do najbliższej szkoły podstawowej, a uczniom z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym – także do najbliższej szkoły ponadpodstawowej, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 21. rok życia;
- dzieciom i młodzieży, o których mowa w art. 36 ust. 17, a także dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna, bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu do ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą:
- 24. rok życia – w przypadku uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi, z których jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna,
- 25. rok życia – w przypadku uczestników zajęć rewalidacyjno - wychowawczych.